TIPOVANIE ŠPORTOVÝCH ZÁPASOV

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dá sa z tipovania zbohatnúť?

Tipovanie športových výsledkov sa stalo po roku 1989 jednou z lákavých možností na zbohatnutie. Stačí prísť do stávkovej kancelárie, vyplniť tiket, počkať si na výsledok a vyzdvihnúť si peniaze. Aspoň tak si to predstavovali mnohí adepti na miliónové zisky. Skôr či neskôr sa však všetci presvedčili, že šanca na úspech je malá, pretože športové výsledky sú až priveľmi vrtkavé. Najviac sa tipuje futbal, hokej a tenis. Okrem športových sú však aj stávky na výsledky miss, superstar, prezidentské voľby či akékoľvek iné voľby. Istý Pražan stavil pol milióna, že Nicholas Sarkozy zvíťazí vo francúzskych prezidentských voľbách. Šťastie mu prialo, získal 850 000 korún. Potom chcel staviť dva milióny, že prezidentské voľby v Česku opäť vyhrá Václav Klaus. Tipsport prijal stávku iba za tristotisíc korún. „Nemohli sme si vziať na svedomie, že pri neúspechu Klausa by prišiel o toľko peňazí," vraví s úsmevom hovorca Ježek. Rudolf Žiak z Hnutia za demokraciu (HZD) chcel staviť stotisíc korún, že sa jeho strana dostane do parlamentu. Žiadna kancelária však nevypísala kurz na túto možnosť. Na jeho šťastie. Ušetril stotisíc.

Za dvadsať korún milionár?

Takáto okrídlená veta robila nábory do stávkových kancelárií. A k tomu dodatok, že si môžete stanoviť, koľko chcete vyhrať. Kým v Športke a Kene sa hrá o vopred dané sumy, pri tipovaní športových zápasov si môžete určiť výšku výhry. Pred rokom 1989 sa dalo tipovať iba dvanásť vybraných zápasov na 1, X, 2, teda výhru, remízu a prehru, a výhra bola limitovaná percentuálne.

Teraz, obrazne, ak stavíte stovku na to, že Real Madrid zdolá Barcelonu, a stávková kancelária dá na túto možnosť kurz 2,5, získate 250 korún, čiže 150 korún je váš čistý zisk. Z toho si odrátate poplatok kancelárii. Najčastejšie je to desať, v Niké päť percent z vkladu.

Toto by bol spôsob, ako prežiť, lebo... Ten Real môže vyhrať, ale nasledujúci tip vám už nemusí vyjsť, a čo ste vyhrali, strácate. Potom treba opäť niečo vložiť a kolotoč sa začne krútiť.

Tipovať možno jeden, dva, desať až 36 zápasov. Ak niekto vloží sto korún na tri remízy, zarobí vyše dva a pol tisíca. Je to jednoduché: na remízu je kurz tri. Je to teda 3x3x3, spolu 27 a za sto korún dvetisícsedemsto.

Kde brať a nekradnúť?

„Najviac tipujúcich je tých, ktorí chcú za dvadsať alebo päťdesiat korún vyhrať stotisíce," hovorí vedúca stávkovej kancelárie v Bratislave, otvorenej od deviatej ráno do ôsmej večer. „Na tiket dajú dvadsať, alebo až 36 zápasov a vtedy sa výška možnej výhry vyšplhá až na pol milióna. Ak by uhádli všetky, zbohatli by, ale za desať rokov, čo tu robím, nikto na taký tiket nevyhral. Tí, ktorým ušiel jeden zápas, získali desaťnásobok vkladu."

Peniaze však robia peniaze. Platí to v biznise aj v tipovaní. Ľahšie sa zarobí šesťdesiattisíc, ak vložíte tridsaťtisíc na kurz 2,0, na jeden zápas, ako z 36 tipov za dvadsať korún čakať na pol milióna. Je viac úspešných s bohatým vkladom a menším kurzom, než opačne.

Vo filozofii „za málo peňazí veľa muziky" sú skryté osudy úspešných či menej úspešných tipujúcich. „Liečili sme pacientku, na ktorej by ste nezbadali, že je to tipovačka," hovorí MUDr. Ludvik Nábělek, PhD., primár Psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. „Dodatočne vysvitlo, že začala s dvadsiatimi korunami. Stále prehrávala. Napokon sa prihlásila na liečenie, lebo jej hrozilo trestné stíhanie. Tipovala z peňazí, ktoré mala ako fakturantka odovzdávať. Brala, kde sa dalo. Keď to prasklo, liečením si hľadala poľahčujúcu okolnosť. Napriek tomu si niekoľko rokov odsedela vo väzení. Zaujímavé bolo, že v jej okolí nik nezbadal, že nie je v poriadku. Na alkoholikovi to vidno, na gamblerovi nie," vraví Nábělek.

Hovorí, že počet liečených gamblerov je iba špička ľadovca zo skutočných chorých tipujúcich v spoločnosti. Mnohí sa totiž hanbia priznať.

Čakanie na série, milióny alebo aj nič

Stávkové spoločnosti žijú z tipujúcich, do hry púšťajú len peniaze, ktoré hráči vložili. Nastavia strop na výhru pol milióna na tiket. Kurzy na zápasy sú od 1,01 do rôznych výšok, podľa športu. Za remízu vo futbale je kurz 2,9 a viac, v hokeji 3,6 a  viac, v basketbale 10-14.

„Kamarát mi poradil, že sa pri hokeji oplatí čakať na remízu a zvyšovať vklady," spomína päťdesiatročný úradník, vyliečený tipovač, ktorý prišiel o veľké peniaze, ale stihol sa zastaviť, aby nepadol na úplné dno. „Základ bol, aby som si vybral mužstvo v NHL, ktoré viac zápasov neremizovalo. Je známe, že v NHL bývajú remízy často. Na prvý tiket som stavil tisíc korún, v prípade remízy by som bral štyritisíc. Remíza nebola. Vklad som zvyšoval na dve-, päť-, desať-, dvadsaťtisíc korún na zápas. V prípade toho posledného by som už vyhral osemdesiattisíc, teda dovtedy vložené by sa mi bohato vrátilo. Požičiaval som si, kde sa dalo, ale remíza nie a nie prísť. Napokon som to nechal. Mužstvo, na ktoré som stavil, že bude remizovať, utvorilo v sezóne rekord, hralo 36 zápasov bez remízy. Ak by som šiel ďalej, neviem, kde by som skončil," dodáva dnes.

Kombinácie

Okrem obyčajných stávok sú aj kombinácie. Tipujúci vyhráva pri rozpise tri z piatich vtedy, keď uhádne tri a neuhádne dva zápasy. Vklad na taký tiket je sto korún, výhra pri troch uhádnutých zápasoch, avšak pri kurze vyššom ako 2,5, je od 150 korún vyššie. Teda čistý zisk päťdesiat kor